Těsnicí lemování

Charakteristika

Funkcie tesniaceho lemovania

Tesniace lemovanie je nevyhnutným prvkom umožňujúcim správnu inštaláciu okna v streche. Precízne navrhnuté systémové komponenty lemovania zaisťujú trvalé a tesné spojenie okna so strešnou krytinou. Lemovanie odvádza dažďovú vodu a sneh mimo okna a zároveň ho chráni pred vetrom. Tesniace lemovanie sa používa u všetkých strešných okien FAKRO: kyvných (FT, PT), so zvýšenou osou otáčania (FYP, FDY), výklopno-kyvných (FPP, PPP, FEP), okien pre zostavy (FT_ / D, B__) atď. vyššie uvedené typy strešných okien je možné spájať v rôznych kombináciách. Vďaka jednotnému dizajnu vonkajšieho oplechovania možno okná odlišných konštrukcií spájať do skupín.

Ponuka FAKRO zahŕňa mnoho typov tesniaceho lemovania, ktoré je vyrobené z hliníkového plechu potiahnutého ochranným modifikovaným polyesterovým lakom s vysokou životnosťou a odolnosťou voči pôsobeniu atmosférických vplyvov. Základnou farbou lemovania je sivohnedá v odtieni RAL 7022, vďaka ktorej okno dokonale ladí s typickými farbami strešných krytín.

 

Typy tesniaceho lemovania

Vzhľadom na rozmanitosť strešných krytín sú tesniace lemovania k strešným oknám FAKRO rozdelené do skupín v závislosti od typu krytiny a ich použitia. Štandardné typy lemovania umožňujú montovať okná v najčastejšie používaných strešných krytinách: plochých - lemovanie es_, profilovaných - lemovanie EZ_ a vysoko profilovaných - lemovanie EH_.

Strešné okná FAKRO možno v strešnej konštrukcii inštalovať v troch rôznych montážnych úrovniach: N (+3 cm), V (0 cm) a J (-3 cm). Štandardné tesniace lemovania sa preto ešte delia na ďalšie typy. Tretie písmeno v označení lemovania určuje montážnu hĺbku okná a posledné písmeno určuje druh materiálu, z ktorého bola vyrobená spodná tesniaca manžeta: A - hliníková manžeta, P - olovená manžeta.

Těsnicí lemování

 
Napr. zápis lemovania EZV-A znamená:
E - tesniace lemovanie,
Z - druh strešnej krytiny,
V - hĺbka montáže,

A - hliníková manžeta.

 

Rozdelenie lemovania podľa hĺbky montáže a druhu strešnej krytiny:

 

Montážna hĺbka okna

Montážní hloubka N Montážní hloubka V Montážní hloubka J     Druh strešnej krytiny
- ESV ESJ  S Plochá krytina

Ploché krytiny do 10 mm: lepenky, šindle, bridlice

EZN-A EZV-A EZJ-A Z Profilovaná krytina

Profilované krytiny do 45 mm: tašky, profilovaný plech

EHN-A - - H Vysoce profilovaná krytina

Vysoko profilované krytiny do 90 mm: tašky, profilovaný plech

           

Firma FAKRO ponúka aj doplnkové lemovanie určené pre menej bežné strešné krytiny, napr. pre plochú tašku - lemovanie EZ_-F, pre šupinové krytie - lemovanie EL_ a EG_, a tiež pre plechové krytiny typu "click" - lemovanie EB_-A a plechové falcované krytiny - lemovanie EE_. Poslednú skupinu tvoria tesniace lemovania pre špeciálne účely, ako napr. lemovanie s dodatočnou termoizoláciou EHV-AT Thermo alebo pre zmenu uhla montáže - lemovanie E_A. Systém montáže okien do plochých striech EFW umožňuje montáž strešného okna v streche so sklonom menším ako 15 °.