Elektrické ovládání

Elektrické ovládanie

Strešné okná sú v dnešnej dobe nevyhnutným prvkom moderného stavebníctva. Rozmanitosť konštrukcií a parametrov okien spôsobuje, že môžu byť použité vo všetkých typoch miestností a plniť rôzne funkcie. Stále populárnejšie sa stávajú elektricky ovládané okná, ktoré sú dôležitým prvkom inteligentného domu. Pomocou použitých elektronických komponentov môžeme vzdialene otvárať a zatvárať okná a tiež ovládať vnútorné a vonkajšie doplnky namontované na oknách. Tieto zariadenia možno ľahko integrovať do automatizačného systému, ktorý nám pomáha pri každodenných činnostiach, zvyšuje komfort a prevádzkovú bezpečnosť a tiež šetrí energiu na vykurovanie, chladenie a osvetlenie rodinného domu. Elektrické ovládanie uľahčuje používanie strešných okien nielen vtedy, ak sú inštalované vysoko, mimo priameho dosahu používateľa, ale aj v bežnej prevádzke.

Komunikácia medzi zariadeniami môže prebiehať bezdrôtovo alebo káblovo.

V súčasnej dobe sa veľmi rýchlo rozvíja bezdrôtová technológia, ktorá umožňuje komunikáciu medzi elektrickými výrobkami prostredníctvom rádiového signálu. Diaľkové alebo nástenné ovládače majú veľký dosah. Rádiové vlny prenikajú cez steny a iné prekážky, takže z jedného miesta môžete spravovať a riadiť celý svoj dom. Riadiace moduly je možné inštalovať do podomietkových krabíc alebo ako nástenné ovládače. Toto riešenie je oveľa jednoduchšie a lacnejšie ako montáž dodatočných káblov v miestnostiach. Spoločnosť FAKRO vo svojich elektrických výrobkoch používa bezdrôtový systém rádiovej komunikácie Z-Wave. Dostupná je tiež bezdrôtová verzia WiFi s komfortným ovládaním pomocou aplikácie na smartphone.

Bezdrátové ovládání

 

V prípade drôtovej komunikácie je riadiaci signál vysielaný medzi jednotlivými zariadeniami prostredníctvom prídavného kábla, vedeného paralelne s bežnou elektrickou inštaláciou alebo cez napájacie vedenie. Toto riešenie sa najčastejšie používa vo fáze dokončovania alebo rekonštrukcie budovy.

Drôtové ovládanie, napájané z elektrickej siete 230 V alebo prostredníctvom zdroja a ovládané nástenným vypínačom, môže byť realizované pomocou systému Electro firmy FAKRO alebo iného systému, napríklad KNX alebo Somfy.

Medzi drôtové systémy FAKRO patria:

  • Electro 230 - produkty tohto radu sú vybavené pohonom 230 V AC a ovládajú sa nástenným vypínačom (žalúziovým spínačom),
  • Electro 24 - výrobky s napájaním 24 V DC, prispôsobené k priamemu ovládaniu z iného systému (napr. EIB / KNX).