Zdieľať

Deti potrebujú priestor plný svetla alebo premena kasárni na školku

V meste Ede ležiacom v strede Holandska boli bývalé vojenské kasárne prestavané na budovu plniacu rôzne funkcie. Predná časť bola prispôsobená pre obytný dom a materskú školu. Vďaka použitiu zostáv strešných okien FAKRO sa do interiéru dostáva veľké množstvo prirodzeného svetla.

 

Mateřská škola

V materskej škole "Prins Vleermuis" je svetlo kľúčovým aspektom a je nesmierne dôležitým prvkom interiérov, v ktorých deti trávia svoj čas. Zaistenie prirodzeného svetla zlepšuje dobrú náladu, zvyšuje aktivitu a koncentráciu počas učenia a tiež predchádza únave.

V budove boli použité zostavy bielych strešných okien FAKRO s polyuretánovým lakom - FTU-V U3 a FTU-V U3 Z-Wave, ktoré sa veľmi pohodlne ovládajú. Ich manipuláciu zabezpečuje diaľkový ovládač v bezdrôtovom systéme Z-Wave, ktorý umožňuje ovládať všetky okná naraz. Vďaka tomu stačí stlačiť jediné tlačidlo a miestnosť vyvetrať.

V rôznych miestnostiach boli použité odlišné kombinácie strešných okien FAKRO, aby sa optimalizoval prílev prirodzeného svetla. Vonkajšie markízy AMZ Solar, ktoré boli inštalované na oknách, sa automaticky rozvinú a zvinú v závislosti na intenzite slnečného svitu, a tým chráni interiér pred prehriatím.

Vonkajšia fasáda budovy sa nezmenila a zachovala si svoj predchádzajúci charakter. Objekt bol obohatený len o nové materiály a izolačné prvky tak, aby splnil súčasné požiadavky, ktoré sú kladené na dnešné budovy. Pre FAKRO je to veľký projekt - veľa okien už bolo využitých a ďalšie budú už čoskoro nasledovať.