Zdieľať

Strešné okná FAKRO v Pastierskej chate

Juh Poľska je povestný dych berúcou krajinou s horami v pozadí. Na jednom z takýchto malebných miest môžete naraziť na pastiersku chatu, ktorá sa nachádza pri Czorsztyńského jazere. Komplexné architektonické riešenie boli realizované projekčnou skupinou HOLA, ktorá za tento projekt získala prestížne ocenenie Red Dot Design Award 2018. Projektanti sa postarali o to, aby v podkroví bolo veľké množstvo prirodzeného svetla, a to inštaláciou strešných okien FAKRO.

 

Pastýřská chata

Pastierska chata je dom v štýle horalskej chaty, ktorá sa nachádza na samom brehu Czorsztyńského jazera s úchvatným výhľadom na stredoveké hrady v Czorsztyn a Niedzici. Stavba dokonale zapadá do lokálnej malebnej krajiny a bola postavená s úctou k miestnym tradíciám. Ako samotné teleso chaty, tak zároveň aj jej útulný interiér predstavujú unikátnu interpretácii tradičnej architektúry južného regiónu Poľska. Strecha a fasáda budovy boli pokryté osikovým šindľom a drevené vstupné dvere ozdobené ornamentom s odkazom na miestne umenie. Celý projekt je koláž motívov z minulosti, prelínajúcich sa s modernými, súčasnými trendmi a riešeniami s charakteristickými otvorenými priestormi alebo veľkými presklenými plochami.

 

Aj v podkroví sa dizajnéri postarali o veľké množstvo prirodzeného svetla. Okná v štítových stenách doplnili strešné okná FTP-V od firmy FAKRO. Kyvná konštrukcia okien s pántmi umiestnenými uprostred rámu poskytuje možnosť vetrania a tiež umožňuje dodatočne presvetliť miestnosti. Strešné okná prináša tiež skvelý výhľad na úžasnú panorámu neustále sa meniace krajiny.

Pastierska chata uvoľňuje obrovský potenciál poľskej architektúry, ktorá nepochybne prekvapuje celý svet svojou formou a originalitou.