Zdieľať

Bezchybná štylizácia s oknami FAKRO

Po modernizácii ukázala Neumannova vila v Gliviciach svoju modernú tvár a zároveň si zachovala svoj historický charakter. Finálny efekt oslňuje čisto bielou farbou, ktorá pokrýva všetky častí budovy. Použité riešenie mali pozitívny vplyv na zlepšenie úžitkových vlastností objektu a urobili pohľad na vilu dychberúcim.

 

Kus histórie

Budova bola postavená v roku 1926 Arturom Neumannom, dedičom veľkej tlačiarenskej firmy v predvojnových Gliviciach. Po II. svetovej vojne bola majetkom Sliezskej technickej univerzity. V ďalších rokoch tu sídlila materská škola a potom Dom poľsko-nemeckej spolupráce. V roku 2010 budovu kúpili Vodovody a kanalizácie Glivice. Spoločnosť uskutočnila jej dôkladnú modernizáciu, po ktorej Neumannova vila získala krásny, svieži vzhľad a väčšiu funkčnosť.

 

Neumannova vila, Gliwice

Prakticky a štýlovo

Historická rezidencia sa skladá z dvoch častí. Hlavná časť je dvojpodlažná a druhá, menšia, priliehajúca k severnej strane, je jednoposchodová. Súčasťou budovy je suterén a rozsiahle podkrovie. Miestnosť v prízemnej časti budovy bola prestavaná na moderne vybavenú multimediálnu sálu. Strop bol znížený o 80 cm, vďaka čomu v podkroví nad ním vznikla plne funkčná, denným svetlom presvetlená konferenčná miestnosť.

Zvonku aj zvnútra snehobiela vila si zachovala svoj historický charakter. Po modernizácii boli osadené pôvodné, drevené dvere, ponechané boli vitrážové výplne okien a krb, a tiež originálna balustráda pri vstupe, nesúca iniciály prvého majiteľa - Artura Neumanna.

 

Prispôsobené vízií

Strešné okná FAKRO, ktoré presvetľujú podkrovie Neumann vily, spoločne so štyrmi oknami pre odvod dymu dokonale zapadli do vízie architekta. Boli vyrobené na zákazku v úplne bielom prevedení vrátane oplechovania, aby harmonicky ladili so strešnou krytinou. Takto zvolené strešné okná umožnili udržať žiariaci rys celej budovy.

Okrem funkcie osvetlenia podkrovia a zachovanie jednotnej štylizácia objektu majú výrobky FAKRO ešte jednu dôležitú úlohu - zaisťujú jednoduché vetranie miestností s dostatočnou tepelnou izoláciou. Okná pre odvod dymu zaručujú primeranú úroveň bezpečnosti. Takto vybrané výrobky umožnili dosiahnuť plnú funkčnosť rekonštruovanej historickej vily a zároveň prispeli k jej žiarivej štylizácií.