Křivý dům

Krivý dom

Keď bola zahájená výstavba "krivého domu" v Żeleźnikowé pri Novom Saczi, obyvatelia obce naživo debatovali na túto tému. Niektorí tipovali nočný klub, iní zase modlitebňu svedkov Jehovových; boli medzi nimi aj priaznivci krčmy alebo autosalónu. Nikto neuvažoval o tom, že sa jedná o rodinný dom, ktorý si pre seba navrhol známe architekt Jakub Potoczek z Nového Sacza.

 

Musí mať človek veľa odvahy, aby v malej horskej dedine postavil taký extravagantný dom?

Architekt sa nemôže obávať realizácie svojich vízií len preto, že odbiehajú od všeobecne prijatých pravidiel. Môj dom už od samého začiatku vzbudzoval veľký záujem a vyvolával všeobecný rozruch. Obyvatelia Żeleźnikowa však postupom času prijali tento nevšedný objekt za svoj. Avšak, pre turistov navštevujúcich tento región, je to svojím spôsobom turistická atrakcia, zaujímavosť, bizarná stavba "šialeného" architekta, ktorú musia vidieť. Obyvatelia obce si už zvykli na otázky ohľadom krivého domu, nazývaného tiež domom v tvare lode alebo obráteným domom.

Křivý dům

 

Svoj dom opisujete ako variáciu na tému hôr ...

Pomocou architektonického jazyka abstrakcie som spracoval okolitú krajinu. Celá hmota objektu odkazuje na tvar skalných blokov. Je to skrútená kocka zabudovaná do abstraktných foriem pieskovca a bridlice. Strecha, ktorá je kombináciou zhrdzaveného plechu a nerezovej ocele, to sú mierne svahy Beskýd a ostré hrebene Tatier. Môj dom vyjadruje potrebu vychádzať z tradície a zároveň ju tiež popierať. Nemal som v úmysle navrhnúť ďalší štandardný dom so sedlovou strechou.


Architekt môže byť skutočným umelcom, ktorý do vlastného projektu premieta svoje abstraktné vízie a sny. Vaša vízie sa museli realizovať v skutočnosti. Stavba tohto domu mala byť akýmsi prvotným experimentom. Určite ste k tomu potreboval zodpovedajúci tím profesionálov.

Nebolo to tak zložité, ako sa pôvodne zdalo. Siahol som po tíme stavebníkov z neďalekej malej obce Cieniawa. Boli to obyčajní profesionáli, ktorí stavajú typické domy. Keď sa ukázalo, že ich chcem hodiť do hlbokej vody, vzali to ako skutočnú výzvu. V mojom dome nie sú žiadne pravé uhly, všetko je zakrivené alebo oválne. Atypické je aj schodisko vedúce do prvého poschodia, u ktorého bolo použitej viac ocele než betónu. Vďaka tomu schody majú šírku iba 9 cm. V obývacej izbe sa môžeme stretnúť s neštandardnou sférickou konštrukciou. Štandardné výkresy samozrejme nestačili. Stavebné práce by nebolo možné vykonať bez počítačových výkresov môjho kolegu architekta, ktorý pripravil vizualizácia s podrobnými rezmy.

Váš dom je plný svetla. Je to vďaka úplne neobvyklým strešným oknám, zasadeným do oceľovej konštrukcie strechy predstavujúce vrcholky hôr. Výroba takýchto okien je pre výrobcov veľkou výzvou. Bolo ťažké nájsť ich dodávateľa?

So svojím projektom som oslovil dvoch najväčších výrobcov strešných okien. Ozvala sa iba firma FAKRO, ktorá ma uistila v tom, že je schopná realizovať aj tie najneobvyklejšie zákazky. Keď sa u mňa objavili jej pracovníci, bol som prekvapený, že to berú ako normálnu vec. Zachovali sa ako skutoční profesionáli. Navyše mi ponúkli výhodnú cenu a komplexné služby.


Premýšľali odborníci z FAKRO dlho o tom, ako realizovať vaše architektonické vízie? Každé strešné okno malo predsa iný tvar. Je to celá rada geometrických útvarov: kosoštvorce, trojuholníky a lichobežníky. V streche je navyše zložitá zostava okien, ktorá za všetkých okolností musí byť bezpečná a funkčná.

Všetko prebehlo rýchlo a profesionálne. V priebehu necelých dvoch týždňov boli pripravené projekty a po mesiaci bola inštalované okná. Samozrejme bolo nutné moje nápady trochu upraviť a doriešiť mnoho detailov, ale môj koncept bol zachovaný. Veľkou výzvou pre projektantov FAKRO bolo navrhnúť a vyrobiť atypické okná, ktorá museli byť zároveň aj funkčné. Všimnite si, že okná nemajú pravé uhly a napriek tomu sa ľahko otvárajú.


Pre firmu FAKRO to bola pravdepodobne naozajstná prekážková dráha.

To áno, moje strešné okná sa nijako nepodobajú tým, s ktorými sa bežne stretnete u rodinných domov. V mojom prípade neexistujú žiadne "normálne" riešenia. Niektoré okná sú v strešnej konštrukcii umiestnená do protispádu. Viem, že nikto na svete také riešenie neponúka, ale firme FAKRO sa to podarilo. Ďalšou komplikáciou bolo oplechovanie okien. Namiesto hliníka muselo byť vyrobené z nerezovej ocele, ktorá bola použitá na celom povrchu strechy. Faktickou výzvou pre technológov FAKRO bola výroba tesniaceho lemovania z mnou dodaného plechu hrúbky 1 mm. Myslím si, že práve toto im dalo poriadne zabrať, ale nedávali to nijako najavo. Výzvou bola tiež inštalácia lemovanie okolo okna, ktoré sa prakticky dotýka komína a zasahuje do strešnej konštrukcie takým spôsobom, že ju rozdeľuje na dve častí. Práve v tomto mieste sú umiestnené strešné okná, ktoré tvoria veľkú presklenú plochu strechy. Toto tesniace lemovanie je skutočným majstrovským dielom. Vnútri domu sa ani pri najväčšom lejaku neobjavil najmenší náznak zatekania. Okná fungujú bezchybne a dokonale plnia svoju funkciu už takmer desať rokov.


Váš dom je dôkazom toho, že sa rád odlišujete, a že idete proti prúdu zavedených architektonických trendov.

Máte pravdu. Práve z tohto dôvodu sa niektorým investorom páči moje architektonické vízie. To, čo budujú, vždy vyvoláva vlnu diskusie. To bol aj prípad mnou navrhnutej budovy v Rytro, v ktorej má svoje sídlo miestna výrobná firma. Tento projekt, ktorý bol realizovaný pred niekoľkými rokmi, je pokračovaním mojich architektonických variácií na tému hôr. Rovnako nezvyčajná je čerpacia stanica nachádzajúca sa obďaleč. Vo Spytkovicích, neďaleko Nového Targu, chcela mať riaditeľka modernú banku. Navrhol som objekt z nerezovej ocele, niečo na spôsob variácie oštěpku a valašky. To sú len niektoré z mojich realizovaných projektov. A pár vecí je ešte v behu ...