Historie firmy FAKRO

Zrodenie globálnej značky - história firmy FAKRO

Šesťdesiate roky, Poľsko. V malebnej obci Tymbark, v podhorí "Ostrovných Beskýd" (Beskid Wyspowy) si na pôjde jedného z domov hrá malý chlapec. Je to Ryszard Florek. Ako sa ukáže o niekoľko desaťročí neskôr, tvorca a spolumajiteľ firmy FAKRO - popredného, svetového výrobcu strešných okien a podkrovných schodov.

 

Táto hra na pôjde prakticky bez svetla, s jednou malou presvetľovacou škridľou, bola prvým podnetom pre budúceho podnikateľa. Ryszard Florek sa však začína vážne zaujímať o novinky v odvetví strešných okien  až počas štúdia na Technickej univerzite v Krakove. Všima si obrovské diery na poľskom trhu - zatiaľ tu nikto nevyrába strešné okná. V roku 1976 odchádza na stáž do Západného Nemecka, kde sa presvedčí o tom, že jeho nápad dáva zmysel. V roku 1986, spolu s priateľom z vysokej školy, Jackom Rakowiakem, otvára v Tymbarku drevársky spracovateľský závod Florad. Tu vyrábané obloženia, podlahy, vstavané skrine a brány pre historické činžovné domy predávajú do Nemecka. Ale na strešné okná Ryszard Florek nezabúda.

Florad, rok 1986

 

Založení firmy FAKRO, rok 1991

Je rok 1989, komunizmus sa rúca. Prebieha privatizácia a reprivatizácia tovární. Poľský trh sa otvára tiež zahraničným investorom. Ryszard Florek cíti, že je to ten pravý čas pre uskutočnenie jeho snov o výrobe strešných okien. Spoločne s manželkou Krystýnou a bratrancom Krzysztofom Kronenbergerem začínajú v garáži v Novom Saczi skladať prvé strešné okná. Drevené diely sú produkované v závode Florad v Tymbarku, kovové diely vyrába známy, mechanik z Nového Saczu. V polovici roka 1990 sa v garáží objavuje prvá vyrobená séria 10 strešných okien a v januári 1991 je registrovaná nová obchodná značka pod názvom FAKRO.

Spočiatku sa činnosť spoločnosti FAKRO zameriava na domáci trh. Okná FAKRO sa vďaka propagácií na veľtrhoch a výstavách a stálym expozíciám v Poľsku pomaly stávajú rozpoznateľnými v celej krajine a tiež medzi zahraničnými zákazníkmi. V roku 1994 vyváža prvé transporty okien pod značkou FAKRO do Holandska a na Slovensko. Vzhľadom k vysokej kvalite a rôznorodosti ponuky si výrobky firmy z Nového Saczu rýchlo získavajú obľubu u zákazníkov po celej Európe.

Teraz je FAKRO najdynamickejšou a najrýchlejšie sa rozvíjajúcou firmou v odbore strešných okien na svete. Súčasťou skupiny FAKRO, ktorá zamestnáva viac ako 4000 osôb, je 11 výrobných a 17 distribučných spoločností. Výrobky FAKRO možno nájsť vo viac ako 50 krajinách po celom svete - všade tam, kde existuje dopyt po týchto produktoch. Export firmy predstavuje 70% celkových predajov.

Inovatívnosť to je DNA FAKRO a hlavné hnacie motory rozvoja firmy. Vo výskumnom a vývojovom centre FAKRO pracuje viac ako 100 inžinierov, ktorí sú autormi viac ako 170 patentových prihlášok a úžitkových vzorov. Ponuka FAKRO zahŕňa okrem strešných okien tiež podkrovné schody, okná do plochých striech, tubusové svetlovody, strešné výlezy atď. Spoločnosť tiež ponúka širokú škálu doplnkov pre strešné a fasádne okna. V roku 2016 je portfólio FAKRO rozšírené o drevohliníkové fasádne okná pod značkou INNOVIEW.

Firma FAKRO, okrem úsilia o zabezpečenie vysokej kvality výroby a rozvoja predajných trhov, kladie veľký dôraz na hospodársky rozvoj Poľska. Za týmto účelom Ryszard Florek, predseda spol. FAKRO, založil nadáciu "Myslite na budúcnosť" (Fundacja pomyslí o Przyszłości), ktorá propaguje znalosti z oblasti ekonomiky, mechanizmov voľného trhu a budovanie sociálneho kapitálu.

 

FAKRO dnes