Elementy instalacji

Prvky systému

Káble SMK a SMB

SMK

K prepojeniu jednotlivých súčastí systému inštalácie slúžia elastické trubice DN16 vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, potiahnuté izoláciou 13x22 odolnou proti UV žiareniu a zakončené mosadznými maticami ¾”.

 

Prepojovací kábel
medzi kolektormi
ZKA ZKB ZKC  ZKD ZKE
SMK 0,21 m 0,33 m 1,8 m 2,5 m 2,7 m

SMB

Kábel spájajúci kolektory so zásobníkom

SMB ZPB ZPC ZPD ZPE
5 m 10 m 15 m 20 m
ZBC ZBD ZBE  
10 m 15 m 20 m  

Upozornenie – kábel ZKA – 0,21 m je určený výlučne na spojenie kolektorov SKC. Káble ZBC, ZBD a ZBE sú dostupné v sade s káblom na pripojenie teplotného senzora. 

Použitie originálnych káblov FAKRO je zárukou trvalej funkčnosti solárneho systému. Pripojenie solárnych kolektorov pomocou neoriginálnych káblov bude dôvodom na stratu záruky na kolektory.

Zásobníky SBW

Zbiorniki SBW

Zásobníky SBW slúžia na ohrev úžitkovej vody teplom zo solárnych kolektorov a teplom z kotla ÚK. Sú vybavené dvoma tepelnými výmenníkmi. Dolný výmenník je určený pre solárny kolektor a horný pre kotol ÚK. 

Zásobníky SBW sú vyrobené z vysoko kvalitnej ocele. Ochranu pred koróznym pôsobením horúcej vody a baktériami zaisťuje povrch z keramického smaltu (povrch v súlade s normou DIN 4753). Okrem toho chráni zásobník pred koróziou horčíková anóda, výkonné tepelné výmenníky rýchlo a rovnomerne zohrievajú vodu.  Zásobníky sú izolované vrstvou polyuretánovej peny a zvonku majú vrstvu z ekologickej kože.

NÁZOV KÓD ZÁSOBNÍKA SKUTOČNÝ OBJEM [l] OBJEM BRUTTO [l]
Zásobník pre ohrev vody
200 l
V20 192 200
Zásobník pre ohrev vody
300 l integrovaný s čerpadlovou 
jednotkou
V3P 295 300
Zásobník pre ohrev vody
400 l
V40 380 400

Pre zjednodušenie zapojenia solárneho systému odporúčame použiť zásobník SBW V3P, ktorého súčasťou sú nasledujúce časti: 

  • čerpadlová jednotka, 
  • riadiaca jednotka, 
  • expanzná nádoba 18 l.

Čerpadlová jednotka SCB

Grupa pompowa SCB

Čerpadlová jednotka SCB udržuje obeh solárnej kvapaliny v systéme, čím umožňuje efektívne predávanie tepla získaného z kolektorov úžitkovej vode. Čerpadlová jednotka je štandardne vybavená štyrmi teplotnými senzormi.

NÁZOV KÓD JEDNOTKY PRIETOK [l/min]
Čerpadlová a riadiaca jednotka, prietok 18 l/min. E18 18

 

Expanzná nádoba SBV

Naczynia przeponowe SBV

Expanzná nádoba SBV kompenzuje zväčšenie objemu glykolu, ktorý súvisí zo zmenami jeho teploty. Napríklad v núdzovom stave solárneho systému - var glykolu, prijíma tekutinu vytlačenú parou z kolektorov.

NÁZOV KÓD NÁDOBY OBJEM [l]
Expanzná nádoba 18 l 18L 18
Expanzná nádoba 24 l 24L 24
Expanzná nádoba 35 l 35L 35
Expanzná nádoba 50 l 50L 50

 

Glykol SGL

Glikol SGL

Kvapalina Glykol EKO je nemrznúca zmes propylénglykolu, vody a inhibítorov korózie, ktorá v solárnom obvode slúži ako vodič tepla.

NÁZOV KÓD KVAPALINY OBJEM [l] TEPLOTNÝ ROZSAH
Glykol Eko 05 l 05L 5 od -25°C do +130°C
Glykol Eko 20 l 20L 20
Glykol Eko 30 l 30L 30

 

Príslušenstvo solárneho systému

V ponuke firmy FAKRO sa okrem základných častí, ktoré sú súčasťou solárneho systému, nachádzajú aj doplnky.

KOŁNIERZ PRZEWODU SOLARNEGO SPCTESNIACA SADA SPC

Tesniaca sada SPC slúži na utesnenie priechodu solárneho kábla cez strešnú membránu. Súčasťou balenia sú dva kusy tesnenia, čo stačí na utesnenie prechodu prívodového a odvodového kábla v nezateplenom strešnom plášti. V prípade zateplenej strechy sú potrebné dve balenia (po 2 sadách na kábel).

POMPA RĘCZNA SBF DO NAPEŁNIANIA INSTALACJIRUČNÁ PUMPA SBF PRE NAPLNENIE SYSTÉMU
Solárna pumpa SBF slúži na naplnenie systému glykolom a na získanie požadovaného pretlak (max. 3 bary). Po naplnení systému môže byť využitá ako prepadová nádoba pre bezpečnostný ventil.

GRZAŁKA ELEKTRYCZNA SEHELEKTRICKÁ OHREVNÁ ŠPIRÁLA SEH

Elektrická ohrevná špirála SEH s výkonom 2 kW slúži na ohrev vody v zásobníku v prípade nedostatočného množstva slnečnej energie.

CZUJNIK STSSENZOR STS

Senzor STS slúži na merianie teploty (v závislosti od umiestnenia): kolektora, zásobníka alebo glykolu. Senzor je napojený priamo k riadiacej jednotke.

SEPARATOR POWIETRZA SASODVZDUŠŇOVACÍ VENTIL SAS

Odvzdušňovací ventil SAS umožňuje odvzdušnenie solárneho systému. Odporúča sa na montáž v systémoch skladajúcich sa z veľkého počtu kolektorov.

ZAWÓR MIESZAJĄCY SWMZMIEŠAVACÍ VENTIL SWM

Zmiešavací ventil SWM chráni pred možným oparením horúcou vodou (v prípade poruchy studenej vody bude prívod horúcej vody automaticky uzavretý). Okrem toho ventil udržuje stálu teplotu vody na výstupe. Teplota práce od 30°C do 60°C. Montovaný v obehu TÚV.