Kołnierze uszczelniające

Charakteristika

Funkcie tesniaceho lemovania

Nevyhnutnou súčasťou strešného okna pre jeho správne namontovanie do strešného plášťa je tesniace lemovanie. Správne a presné navrhnutie tesniaceho lemovania zaručí trvalé a tesné spojenie okna so strešnou krytinou. Úlohou lemovania je odviesť dažďovú vodu okolo okna a zároveň zabezpečiť ho pred vetrom. Tesniace lemovanie má byť použité vo všetkých strešných oknách FAKRO, v kyvných (FT, PT), so zvýšenou osou otáčania (FYP, FDY), v kyvno-výklopných (FPP, PPP, FEP) i v oknách pre zostavy (FT_/D, B_). 

Vyššie spomínané typy okien FAKRO môžu byť spájané v rôznych kombináciách. Vďaka jednotnému dizajnu oplechovania je možné spájať okná do skupín.

V ponuke FAKRO sa nachádza mnoho typov tesniacich lemovaní, ktoré sú vyrobené z hliníkového plechu s ochrannou vrstvou polyesterového laku. Základnou farbou lemovania je sivohnedá - najbližšie k RAL 7022, preto okno ladí s väčšinou strešných krytín.

 

Typy tesniacich lemovaní

Rodzaje kołnierzy uszczelniającychTesniace lemovania sú delené podľa typu strešnej krytiny a spôsobu montáže i použitia. Štandardné lemovania pre okná FAKRO umožňujú montáž okna v najčastejšie používaných krytinách: ploché - lemovanie ES, profilované - lemovanie EZ a vysoko profilované - lemovanie EH.

Strešné okná sa môžu montovať v ploche strechy v troch rôznych hĺbkach:
 N (+3 cm), V (0) a J (– 3 cm). V súvislosti s tým sa štandardné lemovania delia ešte na typy. Posledné písmeno v označení znamená hĺbku montáže okna. Symbol tesniacich lemovaní je rozšírený o štvrté písmeno, ktoré označuje druh materiálu, z ktorého je vyrobený tesniaci pás: P - olovený pás, A - hliníkový pás.


 

Ukážka označenia, napr. EZV-P znamená:
E - tesniace lemovanie,
Z - druh strešnej krytiny,
V - hĺbka montáže,
P - olovený pás.

 

Rozdelenie štandardných lemovaní podľa hĺbky montáže okna a druhu strešnej krytiny:

 

hĺbka montáže okna

Głębokość montażu N Głębokość montażu V Głębokość montażu J     Druh strešnej krytiny
- ESV ESJ  S Pokrycia płaskie Ploché krytiny do 10 mm: šindeľ, bitumenové pásy atď.
EZN-P EZV-P EZJ-P Z Pokrycia profilowane Profilované krytiny do 45 mm: profilovaný plech atď.
EHN-P - - H Pokrycia wysokoprofilowane Vysoko profilované krytiny 90 mm: profilovaný plech atď.
           

V ponuke firmy FAKRO sa nachádzajú aj doplnkové lemovania pre menej časté strešné krytiny, ako napr.: ploché krytiny EZV-F, šupinové krytiny - lemovania EL a EG a tabuľový plech EBV-P a ploché plechové krytiny - lemovanie EE.

Ďalšiu skupinu tvoria špeciálne lemovania, ako napr.: lemovanie s dodatočným zateplením EHV-AT Thermo a na zmenu uhla montáže okna v streche - lemovanie E_A. Montáž strešného okna v streche s uhlom sklonu menším ako 15° umožňuje Systém plochých striech (EFW).