História firmy

História firmy

2013

Firma FAKRO zaradila do ponuky ďalšie inovatívne výrobky:

Okno typu F určené na montáž do plochej strechy, vybavené inovatívnym zasklením s veľmi dobrými termoizolačnými parametrami a moderným vzhľadom. Okno, ktoré je možné vyrobiľ v ľubovoľnom rozmere (v rozsahu od 60x60 do 120x220 cm), umožňuje výmenu existujúcich nevyhovujúcich svetlíkov s často neštandardnými rozmermi. Okno je dostupné v 3 verziách: DEF – s elektrickým ovládaním, DMF – s manuálnym ovládaním pomocou teleskopickej tyče a DXF – neotvárateľné.

Markíza VMZ Solar – výrobok určený pre zvislé fasádne okná s rôznymi spôsobmi ovládania.

Strešné membrány FAKRO EUROTOP T150 a T180 získali nemecký certifikát ZVDH, ktorý udelil Nemecký zväz pokrývačov. Certifikát je potvrdením veľmi dobrých úžitkových vlastností membrán a ich najvyššej kvality. Okrem toho tento certifkát otvára výrobkom FAKRO cestu na nemecky hovoriace trhy.

FAKRO získava ďalšiu novú firmu – FAKRO Dánsko.

 

2012

Na trh sa uviedol nový výrobok FAKRO – markíza AMZ Z-Wave s elektrickým ovládaním.

Táto inovatívna ponuka, ktorá je spojením účinnej ochrany pred nahrievaním a najvyššieho komfortu používania, je napájaná zo siete a ovláda sa pomocou diaľkového ovládača alebo nástenného ovládacieho panelu v bezdrôtovom rádiovom systéme Z-Wave.

Ďalší výrobok FAKRO – automatická roleta ARZ – je ďalším výrobkom firmy, ktorý sa pripojil k celosvetovo známemu systému Z-Wave. Z-Wave je bezdrôtový rádiový protokol, ktorý umožňuje spojiť do jednej siete rôzne elektrické zariadenia: osvetlenia, termostaty, alarmy, počítače, telefóny, klimatizáciu a taktiež ovládanie okien a roliet. Tieto spojené zariadenia je možné ovládať jedným diaľkovým ovládačom.

Firma FAKRO CZECH s.r.o. zahajuje svoju oficiálnu činnosť na českom trhu.

 

2011

V obchodnej ponuke FAKRO sú nové výrobky:

  • balkónové okno FGH-V Galeria, ktoré po otvorení vytvára balkón v podkroví a po zatvorení sa mení na typické strešné okno
  • kyvné okno FTP-V P2 s názvom Secure, vybavené systémom spevnenej konštrukcie okna topSafe a doplnkovými riešeniami, ktoré zabezpečujú okno pred rôznymi spôsobmi vlámania,
  • super energeticky úsporné strešné okno FTT U8 Thermo prispôsobené požiadavkám pasívnych stavieb. Koeficient prestupu  tepla je Uw=0,58 W/m2K.

Európske colné služby ocenili firmu FAKRO prestížnym certifikátom Authorised Economic Operator (AEO). Certifikát je uznávaný na celom území Európskej únie a zvyšuje bezpečnosť obchodnej výmeny s partnermi mimo EU.

Vznikli dve nové distribučné firmy - FAKRO Italia a FAKRO Česko. V Paríži (Francúzsko) a vo Verone (Taliansko) dochádza k rozšíreniu logistických centier.

FAKRO začalo vyvážať svoje výrobky do Brazílie.

 

2010

FAKRO uviedlo na trh najvyššie jednokrídlové okno na svete. Toto okno s názvom proSky má zvýšenú os otáčania, vďaka čomu môže mať výšku až 180 cm alebo dokonca 206 cm.

FAKRO rozvíja vlastnú distribučnú a logistickú sieť v Španielsku, kde zakladá distribučnú firmu FAKRO Španielsko. V meste Valladolid firma otvára vlastný sklad, ktorý sa spolu s kancelárskymi priestormi rozkladá na ploche 1500 m2.

Strešné okná a podkrovné schody FAKRO po prvý raz vyvážané do Japonska.

 

2009

Firma zaviedla inovatívne riešenie zvyšujúce bezpečnosť a ochranu proti vlámaniu. V strešných oknách FAKRO sa objavuje systém spevnenej konštrukcie topSafe, ktorý zvyšuje odolnosť proti vlámaniu.

Výrobca strešných okien FAKRO ako jediný v brandži získal certifikát TÜV SÜD, ktorý udeľuje nemecká certifikačná spoločnosť. Certifikát sa stáva dôležitým argumentom potvrdzujúcim najvyššiu kvalitu strešných okien FAKRO.

Rozvája sa distribúcia a logistika. FAKRO otvára vlastné regionálne sklady – Wroclaw a Pruszcz Gdanski.

Začína vývoz výrobkov FAKRO do Švajčiarska.

2008

Firma FAKRO vlastní cca 15 % podiel na svetovom trhu strešných okien a je lídrom v Poľsku. Zamestnáva viac ako 3000 pracovníkov. Ročný príjem firmy sa približuje miliarde poľských zlotých. Vlastní hneď niekoľko distribučných firiem. Je taktiež jedným z najinovatívnejších podnikov s najmodernejším projekčným zázemím v Poľsku (niekoľko desiatok patentov).
 

2007

Vzniká dalšia distribučná spoločnosť FAKRO Dachflächenfenster GmbH v Rakúsku.

2006

FAKRO je skupina firiem, ktorá sa skladá z 5 výrobných základov v Poľsku a 10 zahraničných distribučných firiem. 
 

2005

Firma získava trhy Ďalekého východu. V Číne začína fungovať továreň na strešné okná a podkrovné schody.
 

2004

Na Slovensku firma FAKRO zakladá distribučnú firmu FAKRO Slovensko.
 

2003

FAKRO rozvíja distribúciu a logistiku v USA, kde bola zaregistrovaná distribučná firma FAKRO America. K plnej palete výrobkov sa pripájajú podkrovné schody.
 

2002

Skupina FAKRO sa rozširuje o novú distribučnú firmu – FAKRO Francúzsko.
 

2001

Získavame nové oblasti vo východnej Európe. V Rusku FAKRO zakladá ďalšiu distribučnú firmu – FAKRO Rusko, na Ukrajine otvára nový výrobný závod FAKRO Orbita.
 

2000

V zahraničí začínajú fungovať dve distribučné firmy: v Maďarsku FAKRO Magyarország Kft. a vo Veľkej Británii FAKRO GB Limited.
 

1998

FAKRO získava ďalšie zahraničné trhy. V Nemecku vzniká distribučná firma FAKRO Dachfenster GMBH. Na Ukrajine začína fungovať výrobný závod FAKRO Lwow.
 

1996

Dynamický rozvoj výroby si vyžaduje výstavbu nových priestorov. V tejto dobe predstavuje celková plocha všetkých výrobných hál 100 tisíc metrov štvorcových – čo je až 10 štandardných futbalových ihrísk!
 

1994

O tri roky neskôr FAKRO začína vyrábať pre export - prvý transport okien smeruje do Holandska. Onedlho potom výrobca nadväzuje obchodné vzťahy s Francúzskom a Slovenskom.

1991

Prvé strešné okno s označením FAKRO schádza z výrobnej linky v Nowom Sączi.
 

1986

Vznik firmy sa datuje od roku 1986. Ryszard Florek – predseda predstavenstva a majiteľ firmy zakladá v Tymbarku stolársku firmu Florad.